W grudniowy poranek klasy czwarte w ramach zajęć „Odkrywanie świata z H2O” wyruszyły wspólnie odkrywać tajemnice wody. Uczniowie dowiedzieli się do jakich celów człowiek wykorzystuje wodę, jakie jest jej znaczenie w przyrodzie, jak należy ją oszczędzać oraz jak dbać o czystość wód w rzekach i jeziorach. Wszyscy uczestnicy mieli okazję w sposób naoczny zapoznać się z procesem uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Odwiedziliśmy Ujęcie Wody na Dębinie i przekonaliśmy się, że woda potrafi być też niszczycielskim żywiołem. Ślady po powodzi są widoczne do dzisiejszego dnia. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Dolna Wilda gdzie w łatwy sposób pani Agata Podolska wytłumaczyła nam jak to się dzieje, że woda trafia do naszych kranów.

Przyjrzeliśmy się też pracy pracowników pełnoetatowych, którzy jako jedyni nie opuszczają swojego stanowiska przez dwa miesiące i nawet mogą w pracy spać :) Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że były to małże, a konkretnie szczeżuje. Obserwacja i rejestracja ruchów ich muszli stanowi naturalny biomonitoring. One jako pierwsze dają znać, że z wodą dzieje się coś niedobrego. Wtedy po prostu się nie otwierają przez dłuższy czas, a to ważny sygnał dla pozostałych pracowników Aquanetu. Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie pojechaliśmy naszym kolorowym autobusem do Koziegłów gdzie zwiedzaliśmy Centralną Oczyszczalnie Ścieków. Tutaj wcale nie było już tak kolorowo :) Zrozumieliśmy, że zanim woda z powrotem trafi do rzeki musi przejść kilka etapów oczyszczania. Po wizycie w budynku krat, gdzie trafiają wszystkie ścieki z miasta, nasze nosy miały już dość, a w głowie pozostało, że warto oszczędzać wodę bo jej droga z rzeki do kranu i z kranu do rzeki jest bardzo długa.
Przedstawiamy fotorelację z wycieczki. Zajęcia doświadczalne dla drugiej grupy uczniów rozpoczną się 9 stycznia. Serdecznie zapraszam,
Małgorzata Kaszkowiak.

GAleria