Młodzi lubią myśleć - wystarczy tylko postawić przed nimi niekonwencjonalne zadania. Kolejny raz mieli okazję przekonać się o tym organizatorzy znanych i cenionych konkursów dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych "Złota Żaba" i "Złota Żabka". 12 kwietnia w budynku I Liceum w Swarzędzu 80 uczniów - najlepszych spośród 12 587 uczestników konkursowych zmagań z wielkopolskich i lubuskich szkół - odebrało nagrody i wyróżnienia w konkursach w dwóch dziedzinach: matematyki oraz literatury i języka polskiego.


A było się nad czym głowić! Zaproszeni na uroczystość przedstawiciele władz samorządowych, poproszeni przez prowadzących o rozwiązanie konkursowych zadań, miny mieli nietęgie. Jak zjeść tę żabę?! Odczytanie zaszyfrowanej wiadomości, ułożenie tautogramu (zdania składającego się z wyrazów rozpoczynających się na tę samą literę), rozdzielenie pomieszanych fragmentów “Pana Tadeusza” - to niektóre z wyzwań, które postawiła “Złota Żaba” przed uczestnikami konkursu z literatury i języka polskiego. Jej młodsza siostra - “Złota Żabka” - pytała uczniów szkół podstawowych o więzy pokrewieństwa występujące w pewnej rodzinie, o to, jak zapisać nazwę znanego włoskiego miasta za pomocą kombinacji liter i cyfr i o to, “do jakiego zawiesistego płynu dodać literę “T”, by otrzymać stertę”.
Niezmiernie miło nam poinformować, że w "Złotej Żabie" w dziedzinie literatury i języka polskiego laureatem został uczeń klasy IIIg b Wojciech Zięba, natomiast w "Złotej Żabce" w tej samej dziedzinie-finalistką i dodatkowo wyróżnioną- Antonina Przyborowska z klasy 6b.