Caspar  Kaut, stypendysta międzynarodowego programu: Schulwaerts pod patronatem Instytutu Goethego jest już z nami. Serdecznie witamy i życzymy miłej współpracy !

Galeria

13 maja 2017 miałam przyjemność towarzyszyć uczniom naszego gimnazjum Wiktorii Juszczak z klasy 1 oraz Jakubowi Krąpcowi z klasy 2, którzy reprezentowali naszą szkołę w konkursie czytania poezji niemieckojęzycznej "Lesen gehen..." zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Bibliotekę Filologiczną NOVUM UAM w Poznaniu. Konkurs ten od lat cieszy się wielką popularnością wśród szkół, w tym roku odbyła się już jego piąta edycja. Gratulujemy naszym uczniom odwagi zaprezentowania swoich umiejętności oraz perfekcyjnego przygotowania.
Magdalena Górczak – nauczyciel języka niemieckiego

Natalia Siwek z klasy 5c reprezentowała naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie pt. "Śpiewam i recytuję po niemiecku", który corocznie organizuje Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1. Natalka pięknie i śmiało wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej "Kot w pustym mieszkaniu" w tłumaczeniu Karla Dedeciusa " Katze in der leeren Wohnung"
Gratulujemy Natalce umiejętności językowych, spokoju oraz udanego występu.

W połowie maja były w naszej szkole 2 młode  wolontariuszki z Niemiec:  Marie i Nina, które w ramach programu: kulturweit przyjechały do Polski na pół roku i współpracują z  gimnazjami: Marie w Toruniu,  Nina w Gorzowie Wielkopolskim. Nina i Marie przyjechały do naszej szkoły na zaproszenie nauczycielek języka niemieckiego , z którymi uczestniczyły  w W-wie w  kursie  "DSD Gold". Marie i Nina zaprezentowały uczniom starszym prezentacje o swoich rodzinnych miastach ( Freiburg i okolice Berlina ), odpowiadały na pytania oraz same przejmowały inicjatywę w  nauczaniu języka niemieckiego. Tematów do rozmów było dużo. Dla uczniów klas 5 i 6 Marie przygotowała  i przeprowadziła zabawy językowo - ruchowe, natomiast Nina prowadziła lekcję.  W ramach 6-miesięcznego pobytu w Polsce dziewczyny z Niemiec poznają naszą tradycję i  kulturę, zwiedzają niektóre miasta, a w szczególności zdobywają doświadczenie potrzebne im w przyszłej pracy zawodowej i umożliwiające  rozpoznanie właściwego kierunku studiów.  Marie i Nina są zachwycone pięknem naszego kraju i cenią sobie czas, jaki spędzają w Polsce, dużą radość sprawia im poznanie organizacji pracy w szkole i przede wszystkim kontakt z uczniami. Marie i Nina były wdzięczne za możliwość poznania Społecznej Dwójki i spędzenia kilku dni w Poznaniu i okolicy.

Galeria

Uczniowie z klasy pierwszej naszego gimnazjum : Jakub Krąpiec , Paweł Bujnowski oraz Andrzej Stach reprezentowali szkołę uczestnicząc dnia 13 maja w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, którego pomysłodawcą i organizatorem była Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Konkurs miał ciekawą formę stacji zadaniowych i dotyczył najważniejszych obszarów tematycznych.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą oraz umiejętnością pracy w zespole. Poza tym konkurs dostarczył uczniom dobrą zabawę oraz zachęcił do  pogłębienia wiedzy realioznawczej. W kolejnej edycji konkursu liczymy na 1 miejsce !

Opiekun konkursu
Danuta Lisowska