Od 21 do 28 kwietnia 2016 uczniowie Społecznej Dwójki wraz z nauczycielami, dyrektorem Szymonem Gogolewskim, panią Kingą Zalejarz oraz panem Piotrem Dawidziukiem, wzięli udział w drugim etapie wymiany międzynarodowej. W czwartek w nocy dotarli na lotnisko w Gironie, skąd udali się do Mataró. Tam zostali zakwaterowani w domach rodzin goszczących. Następnego dnia zostali powitani w szkole Instituto Miquel Biada.

Pierwszego dnia uczniowie z Polski uczestniczyli w lekcjach języka hiszpańskiego, a następnie udali się do Barcelony, gdzie mogli podziwiać dzieła Gaudiego. Uczestnicy wymiany zwiedzili m.in. Parque Güell czy katedrę Sagrada Familia, zobaczyli też Casa Batlló. Wieczorem odbyła się kolacja powitalna w szkole, połączona ze zwiedzaniem budynku.
W sobotę uczestnicy wymiany mieli okazję wziąć udział w święcie Sant Jordi. Jest to dzień patrona Katalonii, a jednocześnie Międzynarodowy Dzień Książki. W tym dniu kobiety otrzymują od mężczyzn róże, a mężczyźni od kobiet – książki. Uczniowie udali się pociągiem do Barcelony, gdzie mogli obejrzeć, w jaki sposób mieszkańcy tego regionu obchodzą swoje święto. Niedzielę wszyscy spędzili z hiszpańskimi rodzinami. Niektórzy udali się w góry, inni na plażę, gdzie mogli się opalać i kąpać w morzu.
Poniedziałek uczestnicy wymiany rozpoczęli lekcjami hiszpańskiego w szkole. Później udali się na stację kolejową, a stamtąd na kolejną wyprawę do Barcelony. Tym razem zwiedzali Barrio Gótico. Spacer wąskimi, średniowiecznymi uliczkami na wszystkich zrobił ogromne wrażenie. W czasie wolnym uczniowie zrobili zakupy na jednej z najbardziej znanych ulic miasta, zwanej La Rambla, zwłaszcza na targu La Boquería, gdzie kupili mnóstwo owoców.
Następnego dnia nasi uczniowie towarzyszyli Hiszpanom na lekcjach biologii, muzyki, języka angielskiego itp. Po zajęciach uczestnicy wymiany zwiedzali Mataró, a następnie udali się do Urzędu Miasta w Mataró, gdzie zostali powitani przez przedstawiciela miejscowych władz. Kolejnym punktem programu była wizyta na stadionie Camp Nou, w związku z tym uczniowie ponownie pojechali do Barcelony. Obiekt sportowy na wszystkich zrobił ogromne wrażenie, a zwiedzanie zajęło cztery godziny. Uczniowie mieli także okazję podróżować metrem w Barcelonie.
W środę po lekcjach hiszpańskiego uczestnicy wymiany udali się do parku linowego, gdzie doskonale się bawili. Ostatniego dnia po kolejnych zajęciach z native speakerem uczniowie udali się na lotnisko. Podczas pożegnania nie brakowało łez, a Hiszpanie zaprosili nas do udziału w wymianie w kolejnym roku szkolnym.