PROJEKTY I INONWACJE 2
 
GOSC
 
SUKCESY
 
ODYSEJA
 
SUKCESY
 
SWIETICa
 

Caroline Żurczak studiuje biologię molekularną na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za kilka dni będzie bronić pracy magisterskiej, która powstała w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Społecznej Dwójki ma za sobą liczne praktyki na zagranicznych uczelniach, między innymi w International Laboratory of Plant Neurobiology we Florencji, w Instytucie Jozef Stefan w Słowenii oraz na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W wolnym czasie Caroline bardzo lubi poróżować, zarówno daleko, jak i blisko. Poza tym czyta powieści historyczne i żegluje. Wykład Caroline Żurczak o inteligencji roślin odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godzinie 9.55 w szkolnej świetlicy. Absolwentkę Społecznej Dwójki przedstawią Agnieszka Mańke i Mateusz Socki.

Wizyta Adama Szulca w naszej szkole przekształciła się w efektowne widowisko, kiedy za plecami Gościa Społecznej Dwójki oraz moderujących spotkane Zosi Witczak i Basi Gulczyńskiej na fryzjerskich fotelach zasiedli uczniowie i pedagodzy. Poznański fryzjer, właściciel salonu Adam Szulc Barber, przyjechał do nas ze swoimi pracownikami oraz niemalże całym wyposażeniem zakładu fryzjerskiego. Opowiedział słuchaczom o swojej zawodowej pasji, przedstawił w niezwykle ciekawy sposób pracę fryzjera i satysfakcję związaną z dobrze wykonaną usługą. Odpowiedział na liczne pytania młodzieży, dotyczące modnych fryzur, "trudnych" włosów czy pielęgnacji brody. Przemycił też sporo ciekawostek na temat kulturowej funkcji fryzury w różnych czasach. Adam Szulc, spotykając się z młodymi ludźmi, promuje rzemiosło i zachęca ich do nauki zawodu. Zaprasza wtedy modeli spośród widowni, tak jak w naszej szkole, i na koniec prezentuje efekty pracy w postaci fryzur lub pięknie przystrzyżonej brody. Zatem popatrzmy!

Dawid Kotliński ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi  kancelarię prawną i oferuje swoim klientom   najwyższą jakość  usług prawniczych: profesjonalizm, pełne zaangażowanie, dyskrecję i przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Zajmuje się  prawem rodzinnym, cywilnym,  gospordarczym,  administracyjnym oraz prawem pracy. Znajduje też czas na działalność pro bono, udzielając raz w tygodniu bezpłatnych porad prawnych  czy uczestnicząc w Dniach Pomocy Ofiarom Przestępstw. Dawid Kotliński jest także legislatorem w wielkopolskim odziale partii Nowoczesna. Co ciekawe, nasz   Gość pasjonuje się piłką nożną i kibicuje FC Barcelona.  Wiele lat był sędzią piłkarskim Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, a obecnie pełni funkcję kapitana drużyny piłkarskiej adwokatów wielkopolskich. Z Dawidem Kotlińskim nie tylko o pracy o adwokata będą rozmawiać Agnieszka Mańke i Mateusz Socki. Zapraszamy na spotkanie z Gościem Społecznej Dwójki w najbliższy czwartek o godzinie 9.55 do szkolnej świetlicy.

Robert Rutkowski - psychoterapeuta, pedagog i trener umiejętności psychologicznych tuż przed Wielkanocą odwiedził naszą szkołę. Gość Społecznej Dwójki mówił o uzależnieniach od alkoholu, papierosów, zakupów, hazardu czy internetu. Zwrócił również uwagę na ryzyko uzależnienia się od pracy, w związku z czym zachęcał młodzież do nawiązywania relacji z innymi luźmi, rozwijania swoich pasji i uprawiania sportu, choć i sport może być źródłem uzależnienia. Podkreślił też znaczenie akceptacji samego siebie przez młodego człowieka, której podstawą jest najbliższa rodzina. Autor książki "Oswoić narkomana" odniósł się także do niektórych, wiążących się z narkotykami mitów, chociażby dotyczących palenia marihuany, oraz przypomniał słuchaczom o wpływie używek na kształtowanie się u młodego człowieka płata czołowego kory mózgowej w procesie trwającym aż do 25 roku życia. Robert Rutkowski odpowiedział również na liczne pytania moderujących rozmowę, między innymi o sukcesy i porażki w pracy terapeuty.
W spotkaniu z Gościem Społecznej Dwójki Oli Binczarowskiej towarzyszył Jakub Krąpiec.Galeria

"Narkotyki to piekło, o którym nie śniło się filozofom" – powiedział Robert Rutkowski w rozmowiez dziennikarką Joanną Weyną- Szczepańską. Gość Społecznej Dwójki - psychoterapeuta, pedagog, trener umiejętności psychologicznych - przez wiele lat był uzależniony od nikotyny, alkoholu i heroiny. Napisał książkę pt. "Oswoić narkomana", w której zmierzył się ze swoją trudną przeszłością. Obecnie jest uzależniony jedynie od codzienności i czerpie radość z każdej chwili życia. Prowadzi w Warszawie Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego.
Spotkanie z Robertem Rutkowskim odbędzie się 28 marca o godzinie 13.00, a poprowadzą je Ola Binczarowska i Jakub Krąpiec. Wszystkich siódmoklasistów i gimnazjalistów zapraszamy do sali gimnastycznej.

Radosław Lorych  spotkał się z młodzieżą naszego gimnazjum w ostatni piątek przed feriami. Tematem rozmowy, moderowanej przez Basię Gulczyńską i Zosię Witczak, był rozwój ludzkiej świadomości. Nasz Gość mówił o negatywnym wpływie współczesnego świata, a w szczególności mediów,  na młodego człowieka i o tym, gdzie szukać inspiracji do życia w zgodzie z samym sobą. Odpowiedział też na pytania dotyczące przygotowanej do druku książki pt. "Lekcje radości", prowadzenia blogu, zdrowego trybu życia i medycyny alternatywnej. Radosław Lorych zaciekawił  słuchaczy swoją filozofią życiową i konsekwencją w realizowaniu jej założeń. Na koniec opowiedział o przyjemnościach i pożytkach morsowania oraz zaprosił do czytania swojej strony internetowej. Galeria

Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się w środę z młodzieżą naszej szkoły. Moderujący rozmowę gimnazjaliści Zosia Witczak i Jakub Krąpiec zadali Gościowi Społecznej Dwójki pytania o zakres obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o trudności, z jakimi musi się mierzyć, wykonując swoją pracę. Poruszyli także kwestię respektowania praw osobistych, politycznych i socjalnych oraz dyskryminacji kobiet. Nawiązując do jednej z cytowanych w mediach wypowiedzi Adama Bodnara, wywołali temat trudnych spraw polskiej historii, o których, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, powinno się otwarcie rozmawiać. Były także pytania publiczności o poziom polskiej debaty politycznej, o pracę Adama Bodnara w Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka czy o prawa związków nieheteronormatywnych. Zgodnie z przywołaną sugestią swojego uniwersyteckiego profesora, że odpowiedź na każde pytanie najlepiej zaczynać od Konstytucji, Gość Społecznej Dwójki wielokrotnie odwoływał się do tej ustawy, a nawet odczytywał jej fragmenty. Na koniec, zapytany o najtrudniejszą podczas swojej kadencji sprawę, opowiedział o wspieraniu obywateli w walce z "czyścicielami kamienic", między innymi w Poznaniu.

Galeria

Klaudia Stanoch, Patrycja Ptak, Michał Ryster, Gerard Ronge, Michał Stanoch i Iwo Toporski przyjęli zaproszenie na spotkanie z młodzieżą naszej szkoły. Wszyscy są absolwentami Społeczbej Dwójki, trzech kolejnych roczników, dlatego też dobrze się znają. Jeszcze studiują lub właśnie opuścii swoje uczelnie. Co najbardziej interesowało ich mlodsze koleżanki i młodzych kolegów? Przede wszystkim szkolne doświadczenia i ich konfrontacja z nauką w szkole średniej i ze studiami. Nie zabrakło anegdotek, ale i bardzo poważnych refleksji o szkolnych przyjaźniach, wykorzystywaniu czasu czy podejmowaniu ważnych decyzji. Spotkanie poprowadzili Agnieszka Mańke, z gustownymi rogami renifera, Jakub Krąpiec i Mateusz Socki.

Galeria

Jędrek, Michał, Gerard, Iwo i inni. Już dorośli, a jeszcze bardzo młodzi. Klaudia właśnie przyleciała z Londynu, Michał nie odebrał pierwszego telefonu, miał zajęcia. Głosu Patrycji nie słyszałam sześć lat. Chyba się ucieszyli z tego zaproszenia. Absolwenci Społecznej Dwójki. Przyjdą w piątek porozmawiać w przedświątecznej atmosferze z młodzieżą naszej szkoły. Spotkanie poprowadzą Agnieszka Mańke, Jakub Krąpiec i Mateusz Socki.

Wykład doktora Łukasza Grześkowiaka o mikroorganizmach zamieszkujących ludzki przewód pokarmowy zakończył czwartkowe zajęcia w Społecznej Dwójce. Nasz Gość, pracownik naukowy Wolnego  Uniwersytetu Berlińskiego, mówił o czynnikach decydujących o jakości  mikrobioty i jej  wpływie na organizm człowieka od narodzin do późnej starości, w tym na  prawidłowe funkcjonowanie mózgu.  Co ciekawe, im jesteśmy starsi, tym mniej jest w nas korzystnych dla zdrowia bakterii.   Po przywołaniu krótkiej historii probiotyków, związanej z pracą laureata Nagrody Nobla   Ilji Miecznikowa, Gość zaskoczył słuchaczy, mówiąc o   różnorodności  produktów, dostarczających nam żywych bakterii i utrzymujących równowagę mikrobioty. A są to nie tylko jogurty czy inne produkty mleczne, ale także czekolada lub chipsy, dostępne w Finlandii, gdzie dr Łukasz Grześkowiak napisał i obronił pracę doktorską. Spotkanie z Gościem Społecznej Dwójki poprowadził Mateusz Socki, a wprowadzenie przygotował Jakub Krąpiec.

Galeria

Krótki film z azjatyckiej wyprawy Anny Orskiej i Przemysława Oleszczyka wprowadził obecnych na spotkaniu w realia pracy jubilerskiej w odległym miejscu i w innej kulturze. Potem było jeszcze ciekawiej. Goście Społecznej Dwójki - znana projektantka biżuterii Anna Orska i jej mąż Przemysłw Oleszczyk, organizator i kronikarz wspólnych artystycznych podróży - opowiedzieli o tym, czego szukają i co znajdują w innych zakątkach świata. O wynajmowanych warsztatach, pracy bez stołów, podpatrywaniu tradycyjnych technologii i wtapianiu się w lokalne społeczności. O trudach podróżowanie i przyjemnościach azjatyckiej kuchni, a przede wszystkim o pięknym doświadczaniu i przetwarzaniu nowo poznanej rzeczywistości. Dopełnieniem tej prelekcji na dwa głosy były zdjęcia z podróży. Gości przedstawiła Ilayda Ogdem.

Galeria

 

W jakim stopniu wirtualna rzeczywistość może być naprawdę przydatna  człowiekowi? W jakich dziedzinach życia jest najczęściej wykorzystywana? Jakie narzędzia informatyczne i jakie oprzyrządowanie służą oszukaniu naszych zmysłów? O fascynującej rzeczywistości, której nie ma,  mówił podczas swojego wykładu nasz piątkowy Gość prof. dr hab. inż. Krzysztof Walczak.  Odpowiedział także na kilka pytań Kuby Krąpca i Ilaidy Ogdem, gimnazjalistów prowadzących spotkanie, o zagrożenia związane z rozwojem informatycznej technologii czy przewidywania  dotyczące  zastąpienia w niektórych zawodach człowieka robotem.  Na szczęście, zdaniem naszego Gościa, bezpośredni kontakt człowieka z innym człowiekiem jest niezbędny, zatem w wielu sferach życia będzie on nadal potrzebny. -Wszyscy moglibyśmy być informatykami, ale gdyby tak się stało, świat bardzo by się cofnął – powiedział uczniom Społecznej Dwójki.

Galeria

Dnia 13 października br. gościem Społecznej Dwójki był Pan Łukasz Wierzbicki - autor książek dla dzieci i młodzieży tj. „Afryka Kazika” i „Dziadek Niedźwiadek”. Książki Jego autorstwa znajdują się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Czytaj więcej...

Prowadzący spotkanie Zosia Witczak i Mateusz Socki byli ciekawi, kto słucha jazzu i czy jest to muzyka, która może się spodobać młodzieży. Chcieli również wiedzieć, czy w życiu Dionizego Piątkowskiego, pierwszego w tym roku szkolnym Gościa Społecznej Dwójki, jest także miejsce na inne gatunki muzyczne. Znany dziennikarz i krytyk muzyczny, organizator festiwali jazzowych, autor wielu książek i artykułów spotkał się z młodzieżą naszej szkoły. Tematem rozmowy Dionizego Piątkowskiego z uczniami były przede wszystkim jego zainteresowania muzyczne oraz doświadczenia dziennikarskie.

Galeria

„Z czym się je niesporczaka, czyli krótka pogadanka o tym, czym są niesporczaki i dlaczego są takie fajne. Gdzie i jak je znaleźć, jak wyglądają i jakie badania się na nich prowadzi. Trochę o ekologii, wyprawach naukowych na krańce świata i astrobiologii. Czyli w skrócie, jak pogodzić pasję poznawania, niesporczaki i loty kosmiczne…”  Tak zapowiedział swój wykład nasz ostatni w tym roku gość dr Łukasz Kaczmarek, który we wtorek spotkał się z gimnazjalistami i zaraził ich  swoją sympatią do tych milutkich bezkręgowców. Mało tego, przyniósł kilka żywych stworzeń i pokazał je uczniom pod mikroskopem. Spotkanie prowadzili Mateusz Socki i Jakub Krąpiec.

Galeria